Mar 18, 2026 Jätä viesti

C10100 vs. C11000: Miksi hinta ei saisi olla ainoa mittarisi?

Tehokkaan{0}}kuparin hankinnassa "hinta-kiloa kohden-" johtaa usein katastrofaaliseen projektin epäonnistumiseen. Vaikka C11000 (ETP) on yleisten sähkösovellusten työhevonen, se on vastuullinen tyhjiö- (UHV), kryogeenisessä ja puolijohteiden valmistuksessa. ValintaC10100 Oxygen{1}}Free Electronic (OFE) kupariei ole vain maksamista puhtaudesta-se on maksamista happeen liittyvien-vikojen poistamisesta, jotka voivat pilata 100 000 dollarin kokoonpanon yhden juotosjakson aikana.

 

Mikä on todellinen tekninen ero C11000:n ja C10100:n välillä?

Ensisijainen erottaja on happi. C11000 Electrolytic Tough Pitch (ETP) kupari sisältää 100–400 ppm happea kuparioksidin (Cu2O) muodossa. Vaikka tämä on hyvä tavallisille virtakiskoille, se on kohtalokasta-tarkkuuskomponenteille.C10100on jalostettu muotoon a99,99 % puhtauskorkeintaan happipitoisuuden ollessa rajoitettu5 ppm.

 

Jos suunnittelusi vaatiiC10100 Oxygen{1}}Vapaa elektroninen kupari, hankit materiaalia, joka on tyhjiö{0}}jalostettu poistamaan kaasut, jotka johtavat kaasun muodostumiseen ja rakenteellisiin vaurioihin.

 

Tekninen aukko – ETP vs. OFE Copper

Omaisuus C10100 (OFE) C11000 (ETP)
Kuparin puhtaus 99,99 % Min 99,90 % Min
Happipitoisuus Max 5 ppm 100 - 400 ppm
Johtavuus (IACS) 101 % Min 100 % Min
Vetyhaurastumista Ei mitään Korkea riski
UHV-suorituskyky Erinomainen Käyttökelvoton (kaasujen poistuminen)

 

Miksi vetyhauristuminen tekee C11000:sta taloudellisen velan?

C11000 on tikittävä aikapommi kaikissa projekteissa, joihin liittyy tyhjiöjuottoa tai korkean lämpötilan{0}}hitsausta. Altistuessaan vedylle yli 400 asteen lämpötiloissa vety diffundoituu kupariin ja reagoi Cu2O:n (oksidien) kanssa muodostaen korkeapaineista höyryä (H2O) rakeiden rajoilla.

Tämä luo sisäisiä mikro{0}}halkeamia ja rakkuloita, joita kutsutaan nimelläVetyhaurastumisen vaara.

KäyttämälläC10100 pyöreä, neliömäinen ja litteä tankopoistaa tämän riskin. Alkuvaiheen kustannusero on mitätön verrattuna vuotaneen alipaineliitoksen tai rikkoutuneen RF-ontelon kustannuksiin, mikä pakottaa tuotannon lopettamaan kokonaan.


Keskusteletko C11000 ja C10100 välillä lämmönhallintajärjestelmästäsi?
[Pyydä materiaalin jäljitettävyystarkastus ja vertaileva lämmönjohtavuusraportti]

 

Miten 101 % IACS:n johtavuus vaikuttaa lämmönhallinnan sijoitetun pääoman tuottoprosenttiin?

Tekoälypalvelinkeskuksissa ja suuritehoisissa{0}}induktiokeloissa "1 %:n ero" johtavuudessa on tärkeä tekijä energiatehokkuudessa. Koska C10100 osuu101 % IACS, sen sähkövastus on pienempi. Tämä vähentää suoraanNeliöin R:n-(lämpö)häviöt.

 

Raskaan{0}}teollisen komponentin elinkaaren aikana korkeamman johtavuuden tuomat energiansäästöt voivat usein maksaa materiaalin hinnan. Lisäksi korkeampi puhtaus johtaa parempaan pinnan viimeistelyyn ja vähemmän Built{2}}Up Edgeä (BUE) koneistuksen aikana, kuten käsittelimme oppaassammeC10100 laadun varmistaminen.

 

Sovelluksen riskinarviointi

Toimiala-segmentti Riskitaso C11000 Suositeltu arvosana
UHV / Hiukkasfysiikka Kriittinen (ulkokaasu) C10100
Lääketieteellinen (MRI/LINAC) Korkea (magneettinen häiriö) C10100
Aerospace Propulsio Korkea (lämpöjännite) C10100
Yleinen kytkinlaite Matala (hinta painopiste) C11000

 

FAQ

1. Onko C10200 hyvä "keskialue" välillä C11000 ja C10100?

C10200 on 99,95-prosenttisesti puhdasta ja happi-vapaa (10 ppm O), mutta se ei täytä tiukkoja jäännepuhtausrajojaC10100. Puolijohde- tai lääketieteelliseen käyttöön, ylimääräinen99.99%C10100:n puhtaus vaaditaan yhdenmukaisten RRR-arvojen ja signaalin eheyden varmistamiseksi.

 

2. Voidaanko C11000 käyttää EMI-suojaukseen 5G-sovelluksissa?

Vaikka se voi suojata, C11000:n oksidit voivat aiheuttaa signaalin vaimennuksen korkeilla taajuuksilla ihovaikutuksen vuoksi. Puhtaalle signaalinsiirrolle C10100-kalvot ovat alan standardi.

 

3. Kuinka paljon kalliimpi C10100 on kuin C11000?

Hinta vaihtelee LME-kuparipohjan mukaan, mutta C10100:n palkkio vaihtelee yleensä 15–30 % muototekijän mukaan (esim. hieno lanka vs. raskas levy). Tämä on pieni hinta "vakuutuksesta" vetyhaurastumista vastaan.

 

4. Mistä tiedän, että saan oikean C10100:n?

Tarkista aina happipitoisuus MTR:stä. Jos siinä lukee "Happi-vapaa", mutta se ei sisällä5 ppmraja tai101 % IACSjohtavuus, se ei todennäköisesti täytä ASTM B170 Grade 1 -luokkaa.

Lähetä High{0}}Power/UHV-komponenttipiirrokset materiaalin ROI-analyysiä varten

 

GNEE METAL -tuotevalikoima

Tuotetyyppi Muodot saatavilla Yhteiset arvosanat Halkaisija/paksuusalue Pituus/leveysalue Sovellukset
Kupariputket Pyöreä, neliö, suorakaiteen muotoinen, kierretty C10100, C10200, C11000, C12200, C12000 Ulkohalkaisija: 0,5 mm - 300mm Seinä: 0,1 mm - 20mm Jopa 6000 mm tai mukautettu LVI, LVI, Lämmönvaihtimet, Jäähdytys, Hydraulilinjat
Kuparilevyt ja -levyt Litteät levyt, rei'itetty, kohokuvioitu, kulutuspinta C10100, C11000, C12200, C23000, C26000 Paksuus: 0,1mm - 200mm Leveys: Jopa 2500mm Pituus: Jopa 6000mm Sähkökiskot, katto, verhoukset, tiivisteet, muuntajat
Kuparitangot ja -tangot Pyöreä baari, neliöpalkki, kuusikulmainen tanko, litteä tanko C10100, C11000, C14500, C17200, C18200 Halkaisija: 1mm - 300mm Pituus: 1000mm - 4000mm Koneistetut komponentit, sähkökoskettimet, virtakiskot, kiinnikkeet
Kuparilangat Pyöreä lanka, litteä lanka, neliölanka, säikeinen, punottu C11000, C11600, C17200, C17510 Halkaisija: 0,05 mm - 12mm Kelan painot: 1kg - 500kg Sähköjohdot, kaapelit, jouset, verkko, hitsauslanka
Kuparinauhat ja -kelat Ohut nauha, kalvo, halkaistu kela, profiilinauha C11000, C12200, C19400, C26000, C26800 Paksuus: 0,03 mm - 5mm Leveys: 2mm - 1000mm Kelan ID: 300mm - 600mm Muuntajat, jäähdyttimet, suojaukset, liittimet, liittimet

 

Tietoja tehtaastamme

Meillä on täysi valikoima tuotantolinjoja mmekstruusiopuristimet, kylmävetopenkit,{0}}nopeat valssaamot, leikkauslinjat ja tarkkuus-CNC-työstökeskukset, jonka avulla voimme valmistaa kupariputkia, -levyjä, -tankoja, -lankoja ja -nauhoja kokonaan{0}}itse. Laadunvarmistusta varten ylläpidämme omistettuatarkastuslaboratorio, jossa on spektrianalysaattoreita, yleismittauslaitteita, kovuusmittareita, pinnan karheusmittareita ja optisia mittauslaitteita. Jokainen erä testataan ennen toimitusta kemiallisen koostumuksen, mekaanisten ominaisuuksien ja mittatarkkuuden suhteen. Tuotantokapasiteettimme saavuttaa500+ tonnia kuukaudessa, ja pidämmeISO 9001:2015 -sertifikaattitäydellinen jäljitettävyys raaka-aineesta valmiiseen tuotteeseen. Tarvitsetpa tavallista tehdasvarastoa tai räätälöityjä-prosessoituja komponentteja, toimitamme tarkkoja kuparituotteita lyhyillä toimitusajoilla ja täydellisellä materiaalisertifioinnilla.

C10100 Oxygen Free Electronic Copper (CDA 101)

Hanki nopea tarjous ja logistiikkasuunnitelma

 

Lähetä kysely

whatsapp

Puhelin

Sähköposti

Tutkimus