Mitä kupariekvivalentti C11000 tarkoittaa
C11000 on UNS- ja ASTM-merkintä elektrolyyttisesti sitkeälle kuparille, tavallisesti Cu-ETP. Kun piirustus, ostotilaus tai materiaalitodistus kysyy C11000:n "kupariekvivalenttia", se pyytää nimitystä samalle materiaalille toisen kansallisen tai alueellisen standardin mukaan. C11000 ei ole patentoitu metalliseos: se on kaupallista puhdasta kuparia, jonka kuparipitoisuus on vähintään 99,90 % ja jonka happitaso on noin 0,02-0,04 % ja joka on valmistettu elektrolyyttisellä puhdistuksella ja valettu ilman hapettumista.
Koska kemia ja luonne määräytyvät standardien eikä tehtaiden mukaan, risti{0}}viittaukset ovat todellisia vastineita. Eurooppalainen ostaja voi tilata CW004A:n, jossa yhdysvaltalainen piirustus määrittää C11000, ja aasialainen tilaus voi viitata samalle materiaalille JIS C1100 tai IS 6912 ETP. Ainoa ominaisuus, joka on huomioitava vaihtaessa, on happipitoisuus: hapeton -kupari, kuten C10100, ei ole keskenään vaihdettavissa, kun kyseessä on vetyhauristuminen, tyhjiöpalvelu tai korkeataajuinen johtuminen.
C11000 risti{1}}viitetaulukko
| Vakiojärjestelmä | Vastaava nimitys | Huomautuksia |
|---|---|---|
| ASTM / UNS | C11000 | Elektrolyyttisesti kova pikikupari |
| ISO | Cu-ETP | Elektrolyyttisesti kova pikikupari, jalostettu |
| FI | CW004A | Cu-ETP:n eurooppalainen numeerinen merkintä |
| DIN | 2.0060 | Cu{0}}ETP:n saksalainen Werkstoff-numero |
| BS | S191 / Cu-ETP | Brittiläinen nimitys, myös kirjoitettu Cu-ETP-2 |
| JIS | C1100 | Japanilainen kovapikikuparin nimitys |
| ON | ON 6912 - ETP | Intialainen standardimerkintä ETP-kuparille |
ASTM B152:lle toimitettu C11000-arkki täyttää siksi EN CW004A- ja JIS C1100-kyselyt, kunhan ostospesifikaatiossa olevia lämpötiloja, mittoja ja happirajoja noudatetaan. Kun projekti lisää ylimääräisen rajoituksen, kuten maksimihappipitoisuuden tai vähimmäisjohtavuusarvon, tämä rajoitus on kirjoitettava tilaukseen itsenäisesti, koska pelkkä vastaavuus ei tarkoita sitä.
C11000:n fyysiset ja sähköiset ominaisuudet
| Omaisuus | Tyypillinen arvo |
|---|---|
| Sulamisalue, likvidus | 1 981 astetta F (1 083 astetta) |
| Sulamisalue, solidus | 1 949 astetta F (1 065 astetta) |
| Tiheys 68 asteessa F | 0,322 lb/in3 (8,91 g/cm3) |
| Ominaispaino | 8.91 |
| Sähkönjohtavuus 68 asteessa F | 101 % IACS |
| Lämmönjohtavuus 68 asteessa F | 226 Btu/(ft·h·°F), noin 391 W/(m·K) |
| Lämpölaajenemiskerroin, 68-212 astetta F | 9,4 x 10-6 per aste F |
| Lämpölaajenemiskerroin, 68-392 astetta F | 9,6 x 10-6 per aste F |
| Lämpölaajenemiskerroin, 68-572 astetta F | 9,8 x 10-6 per aste F |
| Ominaislämpökapasiteetti 68 asteessa F | 0,092 Btu/(lb·° F) |
| Kimmomoduuli jännityksessä | 17 000 ksi (noin 117 GPa) |
| Jäykkyysmoduuli | 6 400 ksi (noin 44 GPa) |
101 % IACS-luku on tarjouskilpailuissa useimmiten noteerattu omaisuus. Kansainvälinen hehkutettu kuparistandardi määrittelee 100 %:n IACS:n resistiivisyydeksi 1,7241 x 10-8 ohm·m 20 asteessa, joten C11000-johdin tuottaa hieman paremman johtavuuden kuin viitearvo. Lämmönsiirtotöissä lämmönjohtavuus 226 Btu/(ft·h·°F) tekee lajista vakiovalinnan lämmönvaihdinputkille, kiskoille ja sähkökoskettimille.
Tuotelomakkeet ja niitä koskevat standardit
Levy ja levy- ASTM B152 - paksuus 0,5–50 mm, leveys 1 500 mm, pituus 3 000 mm. Käytetään sähkölaitteissa, katto- ja verhouksissa.
Putki ja putki- ASTM B42 ja ASTM B188 - ulkohalkaisija 6 mm - 500 mm, pituus enintään 6 m. Käytetään LVI-, LVI- ja teollisuusputkistoissa.
Tanko ja sauva- ASTM B187 - halkaisija 3–200 mm. Käytetään sähkökomponentteihin ja kiinnikkeisiin.
Kulmat ja kanavat- ASTM B152 - mukautetut koot rakennetuille ja sähkörungoille.
Palkit- ASTM B152 - mukautetut kokoonpanot rakennus- ja sähkötukia varten.
Liittimet- ASTM B16 ja ASTM B61 - vakio- ja mukautetut koot liittimiin ja teollisuusasennuksiin.
Ostajien tulee vahvistaa karkaisumerkintä tuotteen lomakkeen kanssa, koska hehkutetut, puoli-kovat ja kovat karkaisut ovat kaikki saatavilla samassa laadussa ja muuttavat mekaanisia arvoja muuttamatta vastaavaa nimitystä. Piirustus, joka kutsuu vain C11000:ta, jättää luonteen avoimeksi myllyn oletusarvolle.
Valmistuskäyttäytyminen ja vertailu muihin luokkiin
| Liittäminen tai muodostaminen | Sopivuus |
|---|---|
| Juottaminen | Erinomainen |
| Juottaminen | Hyvä |
| Oksiasetyleenihitsaus | Ei suositella |
| Kaasusuojattu kaarihitsaus | Reilu |
| Pinnoitettu metallikaarihitsaus | Ei suositella |
| Pistehitsaus, saumahitsaus, päittäishitsi | Ei suositella, ei suositella, hyvä |
| Kylmätyöstökyky | Erinomainen |
| Kapasiteetti kuumamuovaukseen | Erinomainen |
| Taotettavuusluokitus | 65 |
| Työstettävyysluokitus | 20, asteikolla, jossa vapaa-leikkausmessinki on 100 |
C11000:n happi on syy, miksi oksiasetyleenin ja päällystetyn metallin kaarihitsausta ei suositella: liuennut oksidi reagoi vedyn kanssa liekissä tai elektrodin pinnoitteessa ja voi jättää huokoisen tai halkeilevan liitoksen. Matalalämpötila-
| Omaisuus | C11000 (ETP) | C10100 (hapeton{1}}) | C12200 (DHP) | C26000 (patruuna messinki) |
|---|---|---|---|---|
| Kuparipitoisuus | Vähintään 99,90 % | Vähintään 99,99 % | Vähintään 99,9 % fosforilisäyksellä | Noin 70 % kuparia, 30 % sinkkiä |
| Happipitoisuus | 0,02 % - 0,04 % | enintään 0,0005 % | Enintään 0,015 %, fosfori hapettunut | Ei sovellu |
| Sähkönjohtavuus | 101 % IACS | 102 % IACS | 85–90 % IACS | Noin 28 % IACS |
| Tärkeimmät ominaisuudet | Korkea johtavuus, hyvä muovattavuus, laajasti saatavilla | Korkein johtavuus, kestää vetyhaurautta | Hyvä hitsattavuus ja juotettavuus, hyvä kuumatyöstettävyys | Korkea lujuus, hyvä kylmätyöstettävyys |
| Tyypillisiä sovelluksia | Johdot, virtakiskot, muuntajat | Korkeataajuiset{0}}johtimet, tyhjiöelektroniikka | Putkiputki, lämmönvaihtimet, LVI | Patruunakotelot, liittimet, jouset |
| Korroosionkestävyys | Hyvä | Erinomainen | Hyvä | Hyvä ei--merellisessä ympäristössä |
| Suhteellinen hinta | Matala | Korkea | Kohtalainen | Kohtalainen |
Käytännössä valintaa C11000:n ja C10100:n välillä ohjaa pikemminkin palveluympäristö kuin johtavuus: nämä kaksi arvoa eroavat vain yhdellä IACS:n pisteellä, mutta C10100 sietää vetypitoisia ilmakehyksiä ja tyhjiöhuoltoa, joka vahingoittaisi ETP-kuparia. C12200 vaihtaa vähän johtavuutta liittämisen helpottamiseksi ja on siksi yleinen putkistoissa ja lämmönvaihdinputkissa. C26000 on täysin erilainen perhe, ja sitä tulisi käsitellä messingin korvikkeena vain, jos lujuus, ei johtavuus, on hallitseva vaatimus.
Usein kysytyt kysymykset
K: Mikä on C11000 kuparin eurooppalainen vastine?
CW004A (EN) ja 2.0060 (DIN) tarkoittavat kumpikin elektrolyyttisesti sitkeää kuparia, joka on sama materiaali kuin C11000. Eurooppalaista myllysertifikaattia, jossa on CW004A, voidaan normaalisti käyttää C11000-vaatimuksen täyttämiseen, mikäli myös temperointi- ja mittatoleranssit täyttyvät.
K: Onko C11000 sama kuin Cu-ETP?
Kyllä. Cu-ETP on ISO- ja EN-symboli elektrolyyttisesti sitkeälle kuparille, ja C11000 on ASTM- ja UNS-merkintä identtiselle laadulle. Nämä kaksi nimeä eroavat toisistaan vain siinä vakiojärjestelmässä, johon ne kuuluvat.
K: Voidaanko C11000 korvata C10100:lla?
Ei, ei silloin, kun vedyn haurastuminen, tyhjiöpalvelu tai korkean taajuuden johtuminen{0}}on merkitystä. C10100 on hapetonta{3}kuparia, jonka happipitoisuus on enintään 0,0005 %, kun taas C11000 kuljettaa 0,02-0,04 % happea. Niiden johtavuusarvot ovat lähellä, mutta niiden käyttäytyminen pelkistävissä ilmakehissä ei ole.
K: Mitä C11000:n 101 % IACS-johtavuus tarkoittaa?
Kansainvälinen hehkutettu kuparistandardi asettaa 100 % IACS:n ominaisvastuseksi 1,7241 x 10-8 ohm·m 20 asteessa. C11000 mittaa noin 101 % viitearvosta, joten se johtaa hieman tavallista perusviivaa paremmin.
K: Mitkä standardit kattavat C11000-tuotelomakkeet?
ASTM B152 peittää levyt ja levyt, ASTM B42 ja B188 peittää putken ja putken, ASTM B187 peittää tankoa ja tankoa ja ASTM B16 ja B61 kansiliittimet. Tämän luokan kulmat, kanavat ja palkit toimitetaan myös ASTM B152:lle mukautettuina osina.
K: Voidaanko C11000 hitsata?
Juotos on arvioitu erinomaiseksi ja juotos hyväksi, mutta oksiasetyleenihitsausta ja pinnoitetun metallin kaarihitsausta ei suositella, koska happipitoisuus voi aiheuttaa huokoisuutta tai halkeilua. Kaasusuojattu kaarihitsaus on vain reilua ja vaatii sopivan täyteaineen ja kaasusuojan, joten liitokset suunnitellaan yleensä juottamisen tai mekaanisen liitoksen ympärille.




